Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u1706736/adamaksan.com.tr/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 5515

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u1706736/adamaksan.com.tr/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 5523

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u1706736/adamaksan.com.tr/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 7411
YALIN ÜRETİMDE 7 TEMEL İSRAF - ADAMAKSAN
ADAMAKSAN

YALIN ÜRETİMDE 7 TEMEL İSRAF

YALIN ÜRETİMDE 7 TEMEL İSRAF

Hatalı Üretim

Hatalı üretim ve/veya ürünün tamiri israftır. Mümkün olduğunca standart ürün üretilmeli, hatalardan kaçınılmalıdır.

Fazla Üretim

Talep olmadığı zamanlarda veya gereğinden fazla veya erken üretim israftır. Tahmine dayalı olmayan doğrudan müşterilerin isteği doğrultusunda üretim yapılmalıdır.

Fazla Stok

İş için gereğinden fazla elde tutulan herşey israftır. Hammadde, üretim ekipmanı, ürün, işçi her ne olursa olsun gereğinden, ihtiyaçtan ve talepten fazla stok yapılmamalıdır.

Bekleme

Makinenin işlemini bitirmesini beklemek ve/veya tamir için beklemek israftır. Tedarikçiden ham madde beklemek, ürün taşınmasını beklemek israftır.

Gereksiz İşler

Katma değer yaratmayan iş adımları ve/veya müşteriye değer katmayan işlemler israftır. Örneğin; bir fabrikada 20 işçi ve onları çalıştıracak 20 yönetici pozisyonunda çalışan temin etmek yerine, 20 işçiye işi ve iş etiğini en güzel şekilde öğretip, kendi başlarına da çalışabilmelerini sağlamaktır. Diğer 20 yönetici pozisyonu israftır.

Gereksiz Taşıma

Gereksiz ekipman, hammadde, yarı mamül ve mamül taşımaları israftır. Bu sebeple ileri akışlı tek bir hat kurularak son ürüne kadar prosesler arası mesafe en kısaya indirilir. Örneğin; bir gıda firmasında paketleme ve sevkiyat üniteleri peş peşe, en kısa mesafede bulunmalıdır, uzun mesafe veya dolanarak taşıma iş ve zaman kaybı yaratır.

Gereksiz hareketler

İyi organize edilmemiş iş ortamı nedeniyle oluşan gereksiz hareketler israftır.

İsrafların Nedenleri

  • Yetersiz çalışma metodları
  • Uzun hazırlık zamanları
  • Yetersiz prosesler
  • Eğitim eksikliği
  • Yetersiz bakım
  • Uzun mesafeler
  • Liderlik eksikliği